Včely jako koníček


Včelí produkty

Med

 

Léčebné vlastnosti medu


 

Než začneme med užívat

Med obsahuje silné přírodní kyseliny a ty mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Jestliže po požití medu vzniknou vyrážky nebo pupínky, nebo jiné nepříjemné nežádoucí reakce (svědění těla, dušnost), med ihned přestaneme užívat!
  • V květovém medu převažují hlavně glukóza, fruktóza, více vitamínů, pyl, méně minerálních látek, voda max. 19%.
  • V lesním medu převažují hlavně glukóza, fruktóza, více minerálních látek, pyl, méně vitamínů, voda max. 19%.
  • Ve smíšeném medu jsou všechny složky v rovnováze.
  • Medovina je přírodní kvasný lihový produkt z medu obsahující max. 17% alkoholu,vodu, glukózu, minerální látky. Při výrobě se odloučí pyl (bílkoviny), vitamíny a většina lehkých cukrů.

Zánět horních cest dýchacích

Tlumí zánět a bolest. Používá se ho jako sladidla plicních čajů a samotného s máslem nebo rozmixovanou cibulí.

Virový zánět jater, žlučníku a lékové poškození jaterní tkáně

Med obsahuje jednoduché cukry (glukózu a fruktózu), základní látky pro glykogén. Užívá se 3x denně polévková lžíce samotná a sladíme s ním všechny tekutiny (náhradou za řepný cukr).

Žaludeční a duodenální vřed

Med při vyšší koncentraci snižuje sekreci žaludečních žláz a je vhodným doplňkem v potravě při konzervativní léčbě.

Nespavost

Pro uklidňující účinek medu se doporučuje brát 1 až 2 lžičky před spaním.

Dětské anémie

Med obsahuje ve stopových minerálech vstřebané železo a měď, zvyšuje hodnoty hemoglobinu. U kojenců i pro dospělých se po 4 měsících hodnota hemoglobinu zvýšila o 8%.

Neurasthenické projevy u dětí

Med má sedativní účinek a působí vylepšení těchto stavů.

Rekonvalescence po onemocnění a vyčerpanosti organizmu

Doporučuje se konzumace v roztocích i samotný, protože obsahuje jednoduché cukry, které se vstřebávají přímo do krve a netráví se.

Kojenecký organizmus

Je přizpůsoben výživě mateřským mlékem. Při slazení kojenecké potravy medem udržujeme střevní flóru stejnou jako při kojení mateřským mlékem. Nedochází u nich k vytvoření patologické flóry střevní jako při slazení rafinovaným cukrem, nedochází ke kvasným projevům a bolestem. Děti jsou klidnější, zvyšuje se hemoglobin, lépe přibývají na váze a nedochází k distrofiím.

Ženy v těhotenství

Doporučuje se zvýšená konzumace medu pro celkové zlepšení průběhu těhotenství. Využíváme sedativního účinku medu, stopové minerály vápník a fosfor i ostatní, přispívají ke zvýšení odolnosti organizmu dítěte a k uklidnění a vylepšení výživy matky a ke zlepšení její psychiky.

Starý člověk

Co je pro kojence v potravě mléko, je pro starého člověka v potravě med. Člověk stárne, zapomíná, musí si psát, co musí vyřizovat ať chce, či nechce. Vrcholem života je období kolem 45 let. Od této hranice se již arterioskleróza hlásí u někoho méně a u jiného více. Abychom stárnutí zpomalili, měli bychom od této věkové hranice využívat antisklerotický účinek medu a včelích produktů a proto většinou sladit medem. Ten přináší vylepšení pasáže střevní, působí uklidňujícím účinkem a předchází zhoršení arteriosklerózy. Více pro staré osoby uděláme, doneseme-li jim láhev dobrého medu, než velkou bombonieru.

Činnost jater

Dodává-li se organizmu med v nadbytku, ukládá se jako glykogén, vylepšuje činnost svalovou a podporuje činnost jater. Dodáváme-li v nadbytku rafinovaný cukr, ukládá se v organizmu jako cholesterol a tím zhoršuje arteriosklerózu. Med obsahuje PP faktor, látku, která rozšiřuje cévy a zesiluje přívod živin a kyslíku do tkáně. Antisklerotický účinek medu nám může vysvětlit, že včelaři, kteří opravdu med a včelí produkty konzumovali, se dožívali vysokého věku při celkové tělesné a psychické svěžesti. V játrech se krev zbavuje jedovatých zplodin trávení, proto potřebují být zdravá, aby byl zdravý celý organismus.

Cukrovka

Záleží na stupni onemocnění, zda můžeme med při cukrovce užívat. Zásadně při těžkém stupni je med i jiné cukry zakázán. Při lehčích formách, kde vystačíme s dietou nebo i malými dávkami antibiotik, můžeme med užívat. Jde však o to konzumovat méně uhlovodíků (cukru, limonád, atd.) a užívat med, který má vysoké procento ovocného cukru (med akátový nebo z ovocných stromů). Je totiž prokázáno, že po ovocném cukru ztrácí diabetici méně cukru než po cukru hroznovém. Z toho plyne, že nepochybně fruktóza a laktóza (cukr ovocný a mléčný) mají v těle jiné poslání než glukóza a že jsou v těle lépe zužitkovány.

Výživa sportovce

Med by měl být základním článkem výživy sportovce, protože zlepšuje činnost svalovou i srdeční.

Věnčité tepny a srdeční sval

Med přispívá k rozšíření věnčitých tepen srdečních a k lepšímu prokrvení srdečního svalu nejen tím, že dává nezbytnou živinu pro sval - hroznový cukr, vitamíny B a C, stopové prvky draslík a hořčík.

Otravy houbami

Podání teplého mléka a medu při první pomoci podpoří poškozená játra. Dává se několik lžic medu v teplém mléku nebo čaji.

Paradentóza zubů

Ve vyzrálém medu, jakož i ve víčkách zavíčkovaných medových plástů (tzv. voští), jsou látky, kterým říkáme inhibiny, které působí proti rozvoji baktérií.

Hnisavé rány

Med aplikován na hnisavé rány pomáhá odlučovat odumřelé tkáně a rány oživuje. Vyzkoušeno u bércových vředů dokonce i při válečných poraněních.

Po epidemickém zánětu jater

Trpí často nemocní dlouhotrvajícími poruchami zažívacího traktu. Po jídlech a to i dietních, dostávají křečovité bolesti ve střevech, které končí bolestivým průjmem. Dáme-li nemocnému ráno a večer lžíci medu ve sklenici jablečného moštu, pocítí již po týdnu nápadnou úlevu. Po 2 měsících užívání medu s jablečným moštem zmizí zápach stolice i střevních plynů odstraněním hnilobných a kvasných mikrobů v zažívacím traktu.

Noční pomočování dětí

Často přetrvává do dospělosti (neuróza). Od 17 hodiny omezíme příjem tekutin v potravě, před spaním povinně vymočit a dáme lžíci medu, týden budíme dítě po 24 hodině, necháme vymočit, ve dne prodlužujeme interval mezi močením a stav se úplně stabilizuje. Děti mívají živé sny, med jim přináší klidný spánek a jejich psychika se zlepší.

Prořezávání zoubků u dětí

Při bolestech uspějeme podáním lžičky medu. Med snižuje hladinu fosforu v krvi a tím otupuje vnímání bolestivých pocitů.

Chřipka a senná rýma

Žvýkání odvíčkovaných voskových víček při vytáčení medu (voští) působí příznivě u zánětů horních cest dýchacích i u senné rýmy.

—————

Mateří kašička

 

Léčebné vlastnosti mateří kašičky


 

Obecné použití

  • Napomáhá vybudování kvalitního imunitního systému.
  • Stabilizuje nesprávný krevní tlak na optimální výši.
  • Zastavuje rozvoj leukémie a rakovinné bujení. Kašičku nikdy neužívat, jestliže pacient již někdy rakovinu měl!
  • Uvolňuje křeče, zvláště ty, které vznikaní ve spánku a budí vás.
  • Celkově zlepšuje složení krve.
  • Zpomaluje příznaky stárnutí.
  • Zvyšuje odolnost organismu proti chladu tím, že zvyšuje prokrvení končetin.

Průduškové astma

Při aplikaci na opakující se bakteriálními záněty, jsou výsledky velmi dobré. U astmatu na podkladě pylů a různých prachů dochází ke zlepšení stavu.

Arterioskleróza mozková

Kašička je uznávané antisklerotikum. U arteriosklerózy s nízkým tlakem zvyšuje nepatrně krevní tlak. Naproti tomu u vysokého tlaku vede kombinace s propolisem nebo pylem ke snížení krevního tlaku.

Psychika člověka

Při užívání dochází k návratu životní radosti a ústupu netečnosti.

Po srdečním infarktu

Kašička působí na vylepšení psychiky a dobře účinkuje u angíny srdeční. Přidáme-li propolis zvyšuje se její účinek.

Mozková mrtvice

Dobře působí proti edemu mozku v okolí krvácení. U obrn urychluje a podporuje rehabilitaci.

Skleróza

Dobré výsledky, prodlužuje stadia klidu a zkracuje délku zhoršení.

Degenerativní onemocnění

Působí zlepšení psychiky a návrat životní radosti. Posílí celkově vyčerpaný organizmus a snižuje jeho opotřebovanost.

Žaludeční a duodenální vřed

Užívá se při konzervativní léčbě s medem a propolisem. Na lačno ráno kašičku, půl hodiny před jídlem 25 až 35 kapek tinktury 3x denně. Zákaz kouření!

Nespavost

Kašička s medem zlepšuje tělesnou kondici a spánek. Odstraňuje psychickou únavu, stres a celkové nervové zatížení organismu.

Ženy po přechodu

Při zádumčivosti a depresi, zlepšuje náladu a vrací životní radost. Zvyšuje se sexuální aktivita a činnost pohlavních žláz.

Činnost jater

Kašička snižuje toxicitu léků a vylepšuje činnost jater. Můžeme ji užívat při podávání ostatních léků. Toxicita se snižuje především u antibiotik, a jejich léčebný účinek se podporuje. Dochází k zvýšené regeneraci jaterních buněk.

Vředový zánět sliznice ústní

Kašička společně s propolisem má výborné účinky.

Kožní vředy po celém těle

Užívání kašičky zlepšuje a zamezuje průběh trudovitosti obličeje, ekzémů, plísní a podobně.

Kožní ekzémy

Velmi dobré účinky při užívání.

Lupenka

Kašička s propolisem hlavně u čerstvých stádií nemoci má vysoký účinek.

Cukrovka

U diabetického onemocnění s poškozením výživy dolních končetin ucpáváním drobných tepének se osvědčila nativní kašička 0,5 g denně pod jazyk po dobu 40 dnů se současným podáváním tinktury.

—————

Propolis

 

Léčebné vlastnosti propolisu


 

Než začneme propolis užívat - velmi důležité!

Před prvotním použití propolisu provedeme zkoušku na citlivost. Testujeme na dlaňové straně zápěstí na kůži, vetřeme tinkturu smotkem vaty a necháme uschnout. Nevznikne-li na kůži zarudnutí nebo pupínky, pak můžeme propolis užívat. V opačném případě není užívání propolisu vhodné.

Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace, 1 týden přestávka. Jinak by propolis při dlouhodobé léčbě místopomoci mohl uškodit. To platí i u alergických osob na propolis!
Propolis můžeme podávat při všech zánětlivých procesech organizmu. Pokud po 3 týdnech nenastane zlepšení, je lepší dále jej neužívat.

Afty

Drobné pupínky v dutině ústní potíráme tinkturou několikrát denně do vymizení, 1 až 2 dny.

Akné

Drobné pupínky na pleti a pokožce vysušujeme tinkturou nebo kosmetickou vodou, tinkturu je možné zředit převařenou vodou. Dobrá je kombinace s mastí. Léčba trvá 1 až 3 týdny.

Angína

Při onemocnění se podává 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje 2 až 3x denně. Zapařovací zábaly krku se mohou pokapat asi 30 kapkami tinktury nebo použít suchý zábal a namazat krk nebo obklad mastí. Dobré je též kloktání - do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury.

Artróza

Bolestivé onemocnění kloubů. Velmi účinné jsou masáže mastí nebo tinkturou v oblasti bolestivého místa, nebo obklady suché s použitím masti, nebo vlhké zapařovací obklady s použitím tinktury. Dobré je i vnitřní podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Astma

Vnitřní podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku doplňujeme inhalací - do hrnečku horké vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a výpary inhalujeme. Vhodný je též mastný obklad hrudníku propolisovou mastí.

Bércový vřed

Uzavřený nebo tvořící se nekrvácející bércový vřed potíráme mastí nebo tinkturou, tinkturu možno ředit převařenou vodou nebo dáme tinkturou potřený obklad. Dobré je též podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody nebo čaje.

Bércový vřed otevřený

Do otevřeného vředu nedáváme žádné masti ani tinkturu. Okolí bércového vředu potíráme opatrně tinkturou nebo mastí. Dobré je kombinovat jednou mast a jednou tinkturu. Podle charakteru onemocnění trvá i délka doby léčení, než se bércový vřed uzavře - až několik týdnů. I poté se poškozená pokožka dále ošetřuje tinkturou a mastí. Vhodné je též podávání 1 kávové lžičky 1 až 2x denně.

Bolesti hlavy

Pomáhají masáže krční páteře, obklady na zátylku, potírání spánků a dlouhodobé vnitřní podávání tinktury 1x až 3x denně 10 až 30 kapek ve skleničce vody nebo čaje. Tinkturu používáme preventivně i v období bez potíží, ale v nižších dávkách.

Bolesti páteře

Velmi účinné jsou opakované masáže mastí, nebo tinkturou v místě bolesti nebo suché obklady s použitím tinktury. Dobré je i vnitřní podávání tinktury 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Bolesti v krku

Dobré jsou zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché zábaly s použitím masti. Je možno kombinovat s kloktáním - do skleničky vlažné vody nebo čaje přidat 1 kávovou lžičku tinktury. Také se podává vnitřně 1 kávová lžička tinktury 1x až 2x denně.

Bolesti zubů

Do bolavého zubu kápneme tinkturu nebo jí potíráme dáseň a bolavý zub. Bolest obyčejně rychle odezní. Pokud se ale bolest vrací i po opakovaném ošetření, je nutné vyhledat lékaře. Po extrakci zubu dáváme mulový drén namočený do tinktury.

Bradavice

Potíráme nebo kapátkem tečkujeme okolo bradavic, necháme zaschnout a zalepíme na 1 hodinu denně po 2 týdny. Nejvhodnější je rychloobvaz, ve kterém jsme vystřihli malý otvor, kterým bradavice není přikryta. Malé bradavičky stačí 1x denně ošetřit tinkturou a přelepit prostřihnutým rychloobvazem nebo náplastí, opakovat po 2 týdny.

Bradavice se mohou odstraňovat také tak, že se obloží malými kousky surového propolisu nebo smíchaného s malým množstvím medu a přelepí se na 2 až 3 týdny. Podle potřeby obnovovat. Při výskytu velkého množství bradavic je velmi náročné ošetřovat jednu po druhé. Proto se vytipuje jedna bradavice, nemusí to být právě matečná. Nejlepší je bradavice umístěná tak, aby její ošetření bylo dobře přístupné. Tato bradavice se ošetřuje kašovitou hmotou připravenou z medu a z jemného surového propolisu. Tuto kašičku ob den nanášíme okolo bradavice a přelepujeme. Během 2 až 3 týdnů všechny ostatní bradavice postupně odpadnou, přičemž ta ošetřovaná odpadne jako poslední. Tímto způsobem se odstraní i bradavice, které doposud odolávali všemu ostatnímu.

Cukrovka

Podává se 1x denně 1 kávová lžička tinktury samotné nebo ve skleničce vody nebo čaje. Při tomto onemocnění je vhodné po 2 až 3 týdnech užívání na 1 až 2 týdny vynechat. Hladina cukru v krvi postupně klesá.

Cysty

Vhodné je v místě cysty potírat pokožku několikrát denně tinkturou nebo mastí a vnitřně používat tinkturu 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Čelní a čelistní dutiny

Při zánětech dutin se inhalují páry - do hrnečku horké vody se přidá 1 kávová lžička tinktury. Okolí dutin je možné potírat mastí nebo tinkturou. Při tom dbáme na to, aby propolis nepřišel do blízkosti jemné pokožky očních víček nebo očí. Vnitřně se podává 1 kávová lžička 1x až 2x denně do hrnečku vlažného čaje.

Dětský ekzém

Nejčastěji se používá mast. Někdy je vhodné dosušování pokožky tinkturou nebo kosmetickou vodou nebo tinkturou ředěnou převařenou vodou. Obyčejně se ekzém znovu neobjevuje. Při ekzémech z podráždění se tento může znovu vyskytnout při novém podráždění. Propolis dobře pomáhá při dětském ekzému, atopickém, atd.

Drobná poranění

Použijeme-li hned propolis, vyhojí se poškozená pokožka bez jizvy. Tinktura může vyvolat pocit pálení, mast nesmí přijít do krvácející rány! Rány, které nejsou vhodné k sešívání potíráme tinkturou, která působí jako dezinfekce a hojivý prostředek.

Dutina ústní

Afty, zanícené dásně, bolavé zuby, bolesti v krku, spálený jazyk a jiné defekty, potíráme nebo pokapáváme tinkturou nebo používáme sprej nebo výplach tinkturou ředěnou převařenou vodou. Používání mastí bývá méně vhodné, pouze některé opary se lépe vyhojí po použití mastí.

Dvanácterník

Při zánětech nebo vředech, i starých, používáme 2x až 3x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody, čaje nebo vlažného mléka, vždy hodinu před jídlem vypít. Vymizení potíží bývá překvapivě brzy.

Ekzémy

Nejčastěji se používá mast. Někdy je vhodné dosušování pokožky tinkturou nebo kosmetickou vodou nebo tinkturou ředěnou převařenou vodou. Propolis dobře pomáhá u všech typů ekzémů a obyčejně se znovu neobjevují. Ekzémy z podráždění se mohou vyskytnout při novém podráždění.

Ekzémy ušní

Ve zvukovodu je aplikace tinktury nebo tinktury ředěné vodou velmi účinná.

Hemeroidy

Nejčastěji se používá tinktura 1 kávová lžička do skleničky vlažné vody nebo 2x až 3x denně nebo preventivně 1x denně. Postiženou tkáň je vhodné ošetřovat mastí několikrát denně po důkladné hygieně.

Hlasivkové potíže

Nejvhodnější je kloktání tinktury ředěné vodou nebo použití spreje. Vnitřně se používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Vhodné jsou i zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché s mastí.

Hnisavé poranění

Okolí rány několikrát denně potíráme tinkturou, později můžeme ošetřovat okolí rány mastí. Potíže velmi brzy vymizí. U proleženin působí obklady propolisu s olivovým olejem vyčištění ran a jejich uzavření (1:5). Okolní kůži je zapotřebí chránit natřením Novikovem nebo indulonou nebo toaletní vazelínou, aby okolní kůže nebyla alergizována.

Horečka

Při horečnatých onemocněních se používá tinktura 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje 2 až 3x denně.

Horní cesty dýchací

Při slabších i silnějších onemocněních se tinktura používá vnitřně, 1 kávová lžička 2x denně, ob den nebo až 2x denně inhalace, používá se i mast do nosu i jako obklady. Na průdušky užíváme 3x denně 20 kapek na kostku cukru nebo do medu, tekutin nebo samostatně.

Chronické kožní ekzémy

U všech působí propolis buď v masti nebo v obkladech s tinkturou ředěnou převařenou vodou. U akutního mokvajícího ekzému je třeba nejprve obklady ekzém uklidnit, potom aplikovat propolis. Čím kratší doba trvání ekzému, tím lepší výsledek.

Chřipka

Při onemocněních se používá hned na začátku 1 polévková lžíce tinktury po 8 hodinách nejvýše 3x až 4x po sobě. Preventivně v období chřipek se používá 1 kávová lžička 1x až 2x denně. Při rýmě se používá tinktura. Mast je vhodná i na ošetření odřeného nosu. Preventivně lze použít také propolis se žvýkačkou nebo propolisovou emulzi na vykloktání.

Chřipkové epidemie

Jakmile nám začne mrazit v zádech a začne bolet hlava, bereme nejprve 35 kapek tinktury a po hodině znovu. Dále pak 3x denně 30 až 35 kapek po dobu 2 až 3 dnů. Jestli se začne tinktura brát až po 2 až 3 dnech, není již takový účinek.

Impotence

Bývá různého původu, obyčejně jako následek vnitřního onemocnění. K odstranění těchto potíží se obvykle používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Je dobré užívání tinktury v odvaru saturejky a máty peprné v poměru 1 lžičku na 1 šálek.

Infekce

Ledvin, močových cest, močového měchýře, zánět prostaty. Pomáhá velmi dobře tinktura.

Infekce zažívacího traktu

Na katary tenkého i tlustého střeva dobře pomáhá tinktura.

Interní onemocnění

Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.

Jaterní neduhy

Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.

Jizvy a staré rány

Postižené místo omyjeme odvarem z řepíčku nebo měsíčku a ošetříme tinkturou nebo zvláčníme mastí. Odstraní se otoky a rány se vyhojí.

Kašel

Vnitřní užívání 1 kávová lžička tinktury, inhalace do hrnečku horké vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a výpary vdechujeme 2x denně. Kloktání - do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a několikrát denně kloktáme. Obklady zapařovací na krk nebo hrudník - navlhčený obklad pokapeme asi 30 kapkami tinktury, nejlépe na noc. Suchý obklad na krk nebo hrudník s použitím masti. Kašel obvykle odezní dříve, než stačíme aplikovat všechny možnosti léčení.

Katar horních cest dýchacích

Postupujeme podobně jako u kašle. Můžeme použít i mast do nosu při rýmě nebo k potírání čela, krku, hrudníku.

Kolika břišní

Obvykle se používá 1x až 2x po sobě 1 kávová lžička tinktury. Možné je i použití 1 polévkové lžíce tinktury nejvýše 2x po dvou hodinách. Vždy je však vhodné vyhledat lékaře.

Kosmetické vady

Používá se tinktura pro ošetření malého defektu nebo tinktura ředěná převařenou vodou ke každodennímu ošetřování nebo kosmetická voda. Pro zvláčnění pleti se používá mast.

Kožní onemocnění

Propolis se používá tam kde ostatní léčba již nezabírá. Tinktura vyvolá pocit pálení, proto ji používáme jen k ošetření malého kousku pokožky nebo ředíme vodou. Kosmetická voda je vhodná k pravidelnému ošetřování. Mast používáme pro rychlejší vyhojení a zvláčnění pokožky.

Kožní plísně

Tinkturu používáme alespoň po dobu 3 týdnů. To je doba, po kterou je potřeba plísňové onemocnění ošetřovat, aby se původce nemoci dostatečně potlačil. Pro zvláčnění pokožky se může použít mast. Po 3 týdnech každodenního používání je vhodné na týden přerušit a pokračovat ještě 2x až 3x po třech týdnech. Je-li napočátku pokožka popraskaná a pocit pálení je příliš silný, je možné použít tinkturu ředěnou vodou alespoň 1:1 nebo tak, aby na poškozené pokožce nepálila. Vhodná je i mast pro první nebo druhé ošetření. Nesmí však přijít do krvácející rány. Při plísni ošetříme propolisovým sprejem i obuv uvnitř.

Krevní tlak kolísavý

Užívá se 1x až 2x denně 20 až 30 kapek podle potíží.
Nízký tlak - užívá se 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo čaje ráno 1 hodinu před jídlem.
Vysoký tlak - 30 kapek na noc tinktury samotné nebo ve skleničce vlažné vody, čaje nebo bylinkového odvaru.

Krevní tlak vysoký

Kombinace tinktury a mateří kašičky má výborné účinky na snížení vysokého krevního tlaku.

Křeče v nohou

Křečovité stažení svalů končetin i ostatních uvolníme potíráním mastí nebo tinkturou. Při častějším výskytu užíváme propolisovou tinkturu 1 kávovou lžičku 1x až 2x denně.

Křečové žíly

Lehce masírujeme postižená místa a okolí. Preventivně se užívá tinktura 1 kávová lžička 1x až 2x denně.

Kuří oka

Na noc potřeme tinkturou nebo mastí a přelepíme. Během několika dnů jdou odstranit. Kuří oka, hyperkeratoza kožní a bradavice, po 3 dny dáváme mast nebo tinkturou navlhčenou gázu. Pak vykoupeme v teplé vodě a kuří oko se vyloupne. Na hyperkeratozu můžeme do masti přidat 2 až 4% salicylové kyseliny. Můžeme dát i placičku ze surového propolisu, kterou nahřejeme, aby lépe přilnula.

Ledviny

Vhodné jsou zapařovací zábaly na noc s tinkturou nebo suché s použitím masti. Vnitřně se užívá tinktura 2x denně 1 kávová lžička ráno a večer 1 hodinu před jídlem. Obyčejně se užívá v čaji nebo v bylinkovém odvaru.

Lupenka

Nejlépe zabírá mast a vnitřně tinktura. Při používání propolisu je zapotřebí velké trpělivosti a vyvarovat se jakéhokoliv podráždění nebo oslabení organizmu. Po několika týdnech až měsících obyčejně vymizí příznaky, někdy i celé onemocnění.

U lupenky trvající kratší dobu se vyléčí 60% pacientů při potírání postiženého místa tinkturou. Výhodné je současně podávat mateří kašičku, se kterou se dosahuje lepších výsledků.

Lupy

Zbytek tinktury, může se použít i kal zbylý na dně lahvičky, se naleje do menšího množství šamponu nebo kondicioneru. Už po prvním použití poznáme účinek.

Migréna

Používá se tinktura v období klidu preventivně 1x denně 10 kapek. Při častějších potížích až 3x denně 20 kapek. Vhodné jsou i obklady spánku, týlu, celého krku.

Močové cesty - záněty, kameny

Vnitřně se používá tinktura 2x denně 1 kávová lžička ráno a večer 1 hodinu před jídlem. Vhodné jsou i zábaly suché s použitím masti nebo zapařovací s použitím tinktury. Doplňujeme bylinkovými čaji.

Mozková mrtvice

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávová lžička a postižená část těla se masíruje několikrát denně mastí. Stačí též příležitostně potírat.

Mozoly, ošlapky, otlaky

Potíráme tinkturou účinnější je mast.

Nadýmání

Nemáme-li možnost pohybu, potíráme oblast břicha tinkturou nebo mastí a vnitřně užíváme 2x až 3x za den 1 kávovou lžičku tinktury samotné nebo podávané ve vlažné vodě nebo čaji.

Návaly v přechodu

Používá se 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury samotnénebo čaji. Po 2 až 3 týdnech užívání se na 1 až 2 týdny vynechává.

Obranyschopnost organismu

Užívá se preventivně 1x denně 10 kapek v období chřipek nebo jiného nebezpečí oslabení organismu až 2x denně 30 kapek.

Oči - záněty spojivek

Pozor nikdy nevtírejte propolis v jakékoliv formě do očí ani na jemnou kůži kolem nich!

Omrzliny

Ošetřujeme postupně. Teprve po řádném prokrvení poškozené tkáně potíráme tinkturou ředěnou vodou. Vhodnější je však prevence. Před odchodem do nepříznivého počasí ošetříme obličej, uši i končetiny mastí nebo tinkturou. Sníží se tak i nebezpečí podchlazení.

Opary

Před výskytem potíráme přecitlivělé místo tinkturou. Pokud se již vytvořili puchýře, vysušíme je tinkturou. Doléčení provádíme mastí, případně dosušíme tinkturou. Můžeme dávat obklady tinktury ředěné vodou.

Opařeniny

Co nejdříve polít, pokapat nebo potřít tinkturou. Možno přiložit obklady z tinktury. V dalším ošetřování používáme mast i tinkturu. Není-li při ruce tinktura, použijeme mast.

Opilost

Opilého člověka přivedeme k sobě, když mu dáme vypít skleničku vody, do které jsme přidali 1 kávovou lžičku tinktury. Propolis nesnižuje hladinu alkoholu v krvi!

Otoky nohou

Masírujeme nebo potíráme tinkturou i mastí několikrát po sobě podle potřeby. Vhodné je i podávání tinktury 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Ozařování

Pokožku v místě ozařování oplachujeme odvarem z měsíčku zahradního, do kterého jsme přidali 1 kávovou lžičku tinktury. Vhodné je i vnitřní podávání čaje s 1 kávovou lžičkou tinktury ráno a večer.

Padání vlasů

Do šamponu, kondicionéru, kosmetické vody přidáme zbytek tinktury. Po umytí vlasů opláchneme malým množstvím kosmetické vody.

Paradentóza

Dásně potíráme tinkturou několikrát denně. Vynikající výsledky!

Píštělý

Po operacích, zvláště ušních, se doporučuje výplach tinkturou 2x denně. Rychle se hojí.

Plíseň nohou a ostatních částí těla

Tinkturu používáme alespoň 3 týdny. To je doba, po kterou je třeba plísňové onemocnění ošetřovat, aby se původce onemocnění dostatečně potlačil. Pro zvláčnění pokožky se může použít mast. Po 3 týdnech každodenního používání je vhodné na 1 týden přerušit a pokračovat 2x až 3x po 3 týdnech. Při plísni nohou ošetříme propolisovým sprejem i obuv uvnitř. Preventivně i léčebně lze s úspěchem použít i propolisové mýdlo.

Pocení nohou

Snížíme na přijatelnou hranici tinkturou nebo mastí aplikovanou na noc.

Popáleniny

Co nejdříve polít, pokapat nebo potřít tinkturou nebo přiložit obklady z tinktury. Při dalším ošetřování používáme mast nebo tinkturu. Šetrný je postřik propolisovým sprejem. U popálenin 2 stupně působí anesteticky, u 3 stupně zamezuje jizváma a hnisání rány.

Popraskané paty

Několikrát po sobě namazat mastí. Nepoužíváme tinkturu.

Poranění

Okolí rány potíráme tinkturou nebo mastí. Dbáme na to, aby tinktura ani mast nepřišla do krve v krvácející ráně. Propolis v okolí rány tlumí bolest, chrání před zánětem a podporuje rychlejší hojení. Toto ošetření nenahradí lékařské ošetření.

Poruchy krevního obrazu

Užívá se 30 kapek na noc. Po 2 až 3 týdnech je vhodné užívání přerušit na 1 až 2 týdny.

Posílení organismu

Užívá se 1x až 2x denně 10 až 20 kapek tinktury. Při větší zátěži, psychické nebo fyzické, zvýšíme až na 30 kapek 2x denně.

Prevence

Užíváme tinkturu samotnou nebo v čaji 10 kapek denně.

Proleženiny

Potíráme tinkturou nejlépe ředěnou vodou a dáváme obklady s tinkturou nebo mastí několikrát denně.

Prostatické potíže

Užívá se 3x denně 1 kávová lžička do skleničky vody nebovlažného bylinnéhočaje.

Propolisová kůra

Doporučuje se po operacích zhoubných nádorů k zvýšení obranyschopnosti organizmu.

Průdušky

Užívá se tinktura 1 kávová lžička 2x denně ob den a 2x denně inhalace. Případně zapařovací obklady s tinkturou nebo suché obklady s použitím masti.

Průjem

Tinktura se užívá na lačno, ráno a večer, 1 kávová lžička ve skleničce vlažné vody.

První pomoc

Propolisovou tinkturu i mast je vhodné mít stále při ruce, protože se dá použít při všech náhlých příhodách, kromě poranění v blízkosti očí.

Přechod

Po dobu 1 roku před běžně očekávaným přechodem se užívá 10 kapek tinktury, po 3 týdnech, 1 týden přestávka.

Psychická vyčerpanost

Užívá se 1x až 2x denně 10 až 20 kapek tinktury.

Rakovina

Do odvaru měsíčku zahradního přidáme 1 kávovou lžičku tinktury. Užívá se ráno a večer na lačno, 1 hodinu před jídlem.

Revma

Bolestivé klouby a okolí potíráme nebo masírujeme několikrát po sobě tinkturou nebo mastí. Vhodné je i vnitřní podávání 2x denně 1 kávovou lžičku tinktury.

Rýma

Nejčastěji se používá mast do nosu. Rýma obyčejně odezní po prvním až druhém použití. Nemáme-li mast, použijeme tinkturu ředěnou vodou tak, aby v nose nepálila.

Slinivka břišní

Ráno a večer 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody nebo čaje hodinu před jídlem. Chronické recidivy zánětů slinivky, 3x denně 40 kapek. Doba léčení od 3 týdnů do 1 roku.

Spánek

Užívá se 1 kávová lžička do skleničky vlažné vody večer po jídle.

Sterilita

Užívá se 1 kávová lžička tinktury do skleničky vody ráno nebo večer.

Stresové stavy

Užívá se 1 až 3x denně 10 až 20 kapek tinktury.

Svědění pokožky

Podle potřeby několikrát opakovaně potírat mastí nebo tinkturou po dobu asi 2 týdnů.

Tlusté střevo - zánět

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vody nebo čaje, vypít ráno a večer na lačno.

Trhlinky na šlapkách nebo dlaních

Tinkturou namočená gáza nebo i surový propolis nahřátý a přiložený na 24 hodin působí blahodárně. Potom vyměnit obklad za nový a opakovat ještě 3x.

Trojklaný nerv

Postiženou oblast 2x denně potírat tinkturou nebo mastí.

Trombóza dolních končetin

Užívá se 3x denně 40 kapek po 3 týdny až 1 rok.

Tuberkulosa - plicní, krční, kožní

Tlumí se růst bacilů. Užívá se v kombinaci s léky antituberkulotiky. Užívá se emulze, 3x denně polévková lžíce po dobu až 1 roku. vždy po 2 měsících přestávka 2 týdny. U kožní TBC se aplikuje mast 1x za 2 dny.

Únava, bolesti svalů, kloubů z únavy

Několikrát denně potírat tinkturou nebo masírovat mastí.

Uši - ekzém, zánět středního ucha, zánět zevního zvukovodu

Používáme mast do zevního zvukovodu ob den nebo až 2x denně. Tinkturu nikdy nepoužíváme samotnou, ale vždy ředěnou vodou tak, aby nepálila, minimálně 1:1.

Vlasy - padání, třepení, svědění pokožky, lupy

Do šamponu můžeme přidat na každé použití asi 20 kapek tinktury nebo po umytí vlasů spláchneme roztokem - 1 kávová lžička tinktury do skleničky vlažné vody. Můžeme také přidat 20 kapek tinktury do kondicionéru.

Zácpa

Užívá se 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Po 3 týdnech používání na 1 až 2 týdny přerušit.

Zápal plic

Po dohodě s lékařem se užívá tinktura 2x denně 1 kávová lžička, dále se může inhalovat a dávat obklady s tinkturou nebo mastí na hrudník.

Zažívací potíže

Viz zácpa, průjem, nadýmání.

Zlepšení průchodnosti cév při poruše výživy horních i dolních končetin a po srdečním infarktu

Tinktura s mateří kašičkou v emulzi ráno na lačno 3x denně půl hodiny před jídlem.

Zuby

Chceme-li zuby pěkné a odolné, kápneme na zubní pastu před čištěním 1 kapku tinktury. Více viz bolesti zubů.

Žaludeční duodenální vřed

Užíváme 3x denně půl až 1 hodinu před jídlem 20 až 35 kapek do mléka nebo medu. Zlepšení se projeví po 3 dnech léčby. Bereme-li současně mateří kašičku a med, máme vhodnou kombinaci ke konzervativní léčbě vředové choroby.

Žaludek

Při žaludečních potížích užíváme tinkturu 2 až 3x denně 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo mléka, vždy 1 hodinu před jídlem.
Množství lze zdvojnásobit. Podává se 1 měsíc, potom 1 týden přestávka, po ní možno pokračovat dále. Při přejedení podáme 1 kávovou lžičku tinktury s malým množstvím vody.

Ženské potíže

Podle charakteru onemocnění po poradě s lékařem užíváme - tinkturu 1 kávovou lžičku 1x až 2x denně, obklady s tinkturou nebo jen lehce potíráme bolestivou část.
Při léčbě gynekologických onemocnění jako svědění lůna nebo poševních zánětech a plísňových onemocněních, erozích čípku nebo po provedeném popálení čípku, které se nehojí, je někdy aplikace propolisu efektivní. Aplikuje se buď mastí nebo formou v propolisové emulzi namočených tampónů. Lze však také provést výplach propolisovou emulzí 2x zředěnou. Výplach a tampony aplikujeme 2x denně.
U žen při klimakterických potížích a návalech se doporučuje 2x 20 kapek tinktury denně.

Žlučník

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávová lžička, po 3 týdnech přerušit užívání na 1 až 2 týdny.

Terminologie

  • Čaj - jak obyčejný tak bylinný
  • Tinktura - propolisová tinktura
  • Mast - propolisová mast z tinktury nebo surového propolisu
  • Sprej - propolisový sprej z tinktury
  • Odvar - bylinný odvar s příměsí propolisové tinktury
  • Mýdlo - mýdlo s přídavkem surového propolisu
  • Forma propolisu - tinktura, mast, emulze vodní a čajová, balzám, surový propolis kousky nebo prášek

—————

Pyl

 

Léčebné vlastnosti pylu rouskového


 

Doplnění vitamínů

Pyl obsahuje až 47% stravitelných bílkovin, 4% tuku, 5% minerálních látek, 26% uhlovodanů, celý komplex vitamínů B, dále vitamín A, vitamín H, vitamín P a vitamín C. Vitagení mastné kyseliny nasycené linolová, linolénová a arachidová.

Vyčerpanost organizmu

Pyl má podobné vlastnosti na psychiku člověka jako mateří kašička. Příznivě ovlivňuje látkovou výměnu organismu a působí tak omlazujícím účinkem.

Vysoký krevní tlak

Užíváním pylu se sníží krevní tlak na normální stav.

Choroby jaterní

Velmi příznivé účinky se projeví v kombinaci s medem a mateří kašičkou.

Předstojná žláza - prostata

Velmi dobré účinky se projeví zvláště u zánětu a zbytnění prostaty.

Celkové tělesné oslabení

Pyl s medem a mateří kašičkou se dobře uplatní při podvýživě.

Cukrovka

Pyl má podobné vlastnosti jako antidiabetika. Při těžších onemocnění cukrovky se doporučuje užívat pyl s mateří kašičkou v nativním stavu bez medu. Zkvašený pyl z medových plástů je účinnější než pyl rouskový.

Nárazová léčba - každý večer 2,5 dkg.
Chronická léčba - každý večer 1,5 dkg.

Bolesti páteře

Pyl obsahuje všechny složky vitamínu B, proto má výborné účinky při neuralgiích a bolestech v páteři.

—————

Včelí jed

 

Léčebné vlastnosti včelího jedu


 

Alergie na jed

  1. Zkouška na alergii se provádí bodnutím jednoho žihadla. To se odstraní za 10 vteřin. Druhý den se provede stejná zkouška s tím, že se žihadlo ponechá v ráně déle než 1 minutu. Jestliže se neprojeví žádné závažné potíže (např. silný otok, bolesti, kožní vyrážky, dušnost či jiné příznaky), můžeme jed aplikovat.
  2. Pokud se projeví nežádoucí účinky na jed - dotyčný je alergik a nesmí přípravky z včelího jedu užívat.
  3. Včelí jed nesmí užívat pacienti s těžkou srdeční vadou a diabetici, kteří dostávají injekční insulin!

Revmatické onemocnění kloubů a svalstva

Vynikající účinky se dostavují při aplikaci žihadel denně nebo ob den v množstí od 1 do 25 žihadel. Dobře zabírá i mast ze včelího jedu. Je to sice bezbolestná aplikace, má však o jednu třetinu nižší účinek. Pozor při aplikaci masti se jed nesmí dostat do očí!
Včelí jed dobře působí na svalový revmatizmus - myalgie a myositidy, neuralgie mezižeberní, trojklanný nerv, různé neuritidy, polyneuritidy, vertebrogenní syndromy a dekompenzace osteoartróz.

Dna

Užívání jedu při potížích zmírní nebo úplně odstraní bolest a obtíže.

První pomoc při pobodání včelami

Při pobodání, obzvláště u alergiků, dodržujeme tento postup:
  1. Udržujte svou včelařskou lékárničku v naprostém pořádku!
  2. Ihned odstraňte žihadlo z rány včelařskou pinzetou - jedním z jejich konců podle místa a hloubky vpichu. Pokud ji nemáte snažte se vytáhnout žihadlo podebráním nehtem nebo nožem. Pozor nevytahujte je za konec s jedovým váčkem, jehož stisknutím by se dostalo do rány ještě více jedu.
  3. Místo vpichu co nejdříve vytřeme studenou vodou a neutralizujeme lehkým potřením 8% čpavkovou vodou, čistým lihem (alkoholem), roztokem manganistanu draselného (hypermangan) nebo nějakou jinou zásadou. Dříve se používal studený obklad z octanu hlinitého, nahradit ho můžeme studeným obkladem zředěného alkoholu nebo je možné užít prodávané masti určené po bodnutí hmyzem. Těchto mastí je více druhů. Při bodnutí do úst dáváme postiženému polykat zmrzlinu, led nebo navlhčenou sůl - při vpichu do úst vždy vyhledáme lékařskou pomoc.
  4. Položte postiženého na rovnou podložku - postel.
  5. Pokud to jde použijeme škrtidla nebo kravatu. Mezi vpichem a srdcem postupně zaškrcujeme a opět povolujeme v intervalech 5 až 10 minut - zpomalíme tak postup jedu v krvi směrem k srdci.
  6. Pokud je postižený zároveň alergický na včelí jed, okamžitě aplikujeme potřebné léky. Podávejte 1 tabletu léku ZIRTEC nebo HISMANAL. Rozpusťte 1 šumivou tabletu CALCIUM 500mg nebo 1000mg ve sklenici vodě a dejte ji vypít postiženému. Pokud se stav postiženého nadále zhoršuje podejte 1 tabletu léku PREDNISON.
  7. Uložte postiženého do stabilizované polohy, aby mu nezapadl jazyk. Může také dojít dočasně ke ztrátě vědomí a následnému udušení!
  8. Zavolejte ihned lékařskou pomoc z pohotovosti.

Ostatní účinky jedu

Jed má silný baktericidní, hemolytický, hemorhagický účinek. Působí místně znecitlivění a snižuje krevní tlak.

Záření RTG

Jed zvyšuje odolnost tkání a chrání proti škodlivému záření. Buňky, které byly ozářeny 70r (rentgenů) odumřely. Po aplikaci včelího jedu v odpovídajícím váhovém množství k buněčné tkáni, tkáň ozářená 70 r přežívá bez vážných poruch.

—————

Včelí vosk

 

Léčebné a praktické použití včelího vosku


 

Upozornění

Vosk se nikdy nemá rozehřívat na přímém ohni, aby se nevznítil. V případě, že vosk vzplane, nesmí se oheň hasit vodou, ale práškovým hasícím přístrojem nebo pískem. Nemáme-li tyto věci po ruce stačí vypnout vařič a pánev opatrně přikrýt pokličkou, odpovídající velikosti, minimálně na 5 minut, než se vosk dostatečně ochladí.

Aromatické svíčky

Příjemně provoní byt a při hoření nevznikají a neunikají toxické zplodiny jako u svíček parafínových.

Pečení

Vosk se používá k vytírání plechů pro pečení vánoček a cukroví. Plech nejdříve mírně předehřejeme, aby se nám vosk dobře roztíral.

Smažení

Celý i šupinkový vosk se dá použít ke smažení řízků i hranolků. Vosk ve své podstatě je vysokomolekulární tuk, který není v lidském organizmu stravitelný a je neškodný. Proto je pro člověka takto připravený pokrm vysoce dietní - z těchto pokrmů se netloustne!

Horní cesty dýchací

Žvýkání víček z medového plástu je velmi účinné proti nachlazení.

Senná rýma

Vynikající účinky při žvýkání víček z medového plástu jsou prokázány i u senné rýmy.

Paradentóza zubů

Žvýkání víček příznivě působí i proti paradentóze zubů.

Voskový květ

Pokud není vosk dobře zabalen váže za nízkých teplot vzdušnou vlhkost. Vzniká šedý povlak tzv. květ. Ten není na závadu, pouze u svíček kazí estetický vzhled. Květ odstraníme za pomoci fénu na vlasy, kterým povrch svíčky mírně nahřejeme, svíčka se však nesmí roztéct. Povrch se tím uzavře a po vychladnutí je svíčka ve svém původním stavu.

Polití

Jestliže se polijeme nebo pokapeme horkým voskem, je třeba popálené místo okamžitě zchladit studenou vodou, vosk sloupneme a místo opět dlouze chladíme vodou, než pokožka přestane pálit.

Ukápnutí

Vosk, který ukápl na podlahu, necháme ztuhnout a potom jej nožem nebo širokou špachtlí seškrábneme.

Vosk na tkanině

  1. Na vrstvu savého papíru (noviny, ubrousky) položíme pokapanou látku, tu opět přikryjeme savým papírem. Teplou žehličkou se místo přežehluje a spodní i horní papír znečištěný voskem ihned vyměňujeme, aby se vosk nenapálil na žehličku. Tak postupujeme, dokud skvrna nezmizí.
  2. Potřísněné místo na přírodní tkanině přibližujeme k plameni svíčky. Tuto činnost stále opakujeme, dokud vosk z látky vyžíháme.

Svícny

  1. Svícny pokapané voskem položíme na 1 hodinu do mrazničky a poté vosk snadno sloupneme.
  2. Zbytky vosku z porcelánového svícnu odstraníme tak, že svícen dáme do horké vody a po zahřátí setřeme vosk papírovým ubrouskem.


 

—————

Včelí záření

 

Léčebné vlastnosti včelího záření


 

Upozornění

  • Při užívání ozářených produktů může dojít ke snížení účinků preparátů na snižování krevního tlaku a u těch, kteří tyto preparáty na tlak berou dlouhodobě, může dojít k vzestupu krevního tlaku.
  • U lidí, kteří preparáty na tlak neužívají vůbec a mají přitom zvýšený krevní tlak, dochází k jeho úpravě na normální stav.
  • Ti, kdo dlouhodobě užívají Brufein proti bolesti páteře, mohou pozorovat zvýšenou bolest a menší účinek analgetika při pití ozářené vody.

Fyzikální podstata

Včely vyzařují vlastní druh záření, které vzniká při jejich činnosti v úle. Tohoto záření využívají při sterilizaci celého úlu od choroboplodných zárodků a zároveň s ním udržují med v plástech ve stabilní konzistenci. Ztuhne-li med v plástech uložených mimo úl, můžeme ho opět zkapalnit vložením do úlu.
Podstata spočívá v posunutí molekul vody i ostatních, na toto záření citlivých látek (např. molekula vody má úhel spojení atomů mezi H-O-H 120°, zářením dojde ke změně úhlu třeba na 108°). Tato skutečnost způsobí změnu vlastností chemických látek, které působí na člověka (např. je jiná propustnost buněčné stěny látky normální a ozářené).

Horní cesty dýchací

Dýchání vzduchu hadičkou přímo z úlu, zvláště v zimních měsících, pomáhá zvýšit odolnost a léčit chronické záněty zvláště u dětí.

Záření

Celkově podporuje zdraví a vitalitu organizmu.

Cukrovka

Po půlročním užívání ozářené vody klesá, při stejné životosprávě, hodnota GTT o 2/3.

Pití ozářené včelí vody

Může dojít k útlumu bolesti hlavy a kloubů při a po borelióze. Mohou se lépe hojit bércové vředy. Mizí zažívací potíže a revmatické bolesti. Může dojít i k odstranění dalších potíží.

Živé prostředí

Dnešní člověk se pohybuje v prostředí mrtvých a umělých materiálů, konzumuje umrtvenou a sterilizovanou potravu. Vzniká tak nedostatek komponentů nechemické povahy (fyzikální), který je trvale stresovým činitelem a jedním z původců civilizačních chorob.

Smyslové vlastnosti

  • Ozářená voda je perlivá, v krku při pití mírně pálí. U dna se shromažďuje bílý zákal dusičnanů a těžkých minerálů, který se odlévá pryč.
  • Ozářené masti a pleťové krémy jsou lépe vstřebatelné pokožkou a tím se zvyšuje i jejich účinek.
  • Ozařovat se dá prakticky vše, v čem je vázáno i malé množství vody. Například takto ozářené pivo má daleko hořčí chuť než předtím, víno je zase kyselejší chuti. Pokud se v blízkosti zdroje záření ponechá otevřená minerální voda po dobu jednoho roku, můžeme tuto vodu pít bez obav, že by byla zkažená.
  • Tyto vlastnosti přetrvávají až 3 týdny po ozáření. Potom je nutné ozáření opakovat.
  • Výrazné účinky lze pozorovat při pitý více jak 1 litru vody denně.
  • Ozařovat lze i potraviny.

Obklad ze včelího plástu

  • Výborné výsledky jsou při bolestech hlavy způsobené neorganickou příčinou pozorovatelné po 15 minutách.
  • Stejný účinek je i na bolesti žaludku při žaludečních vředech. Podmínka je stálé nošení obkladů.

Příprava obkladu - vyřezané včelí dílo vyndané z úlu se obalí igelitovou fólií a přiloží se na bolavé místo. Po dobu 2 dnů se záření postupně uvolňuje z vosku do okolí, do vzdálenosti asi 20 cm. Potom je nutné ozáření plástu včelami zopakovat.
Obklady je vhodné vkládat na noc do postele pod postiženého.

—————